Start Gospodarka GUS: polska gospodarka w świetnej formie

GUS: polska gospodarka w świetnej formie

2 Skrót czytania
0
0
GUS

Tak dobrze nie było od wielu lat. Przynajmniej według wskaźników koniunktury opracowywanych przez Główny Urząd Statystyczny.
Dane zdradzają silny optymizm wśród dyrektorów przedsiębiorstw i to w zasadzie bez względu na branżę.

Wskaźnik koniunktury dla handlu detalicznego w kwietniu osiągnął wartość 12,3 pkt. wobec 9,2 pkt. w marcu. Był to najwyższy odczyt od – uwaga – stycznia 2000 roku! Nawet w szczycie kredytowego boomu lat 2006-08 nastroje handlowców nie były tak dobre. Bardzo wyraźna poprawa w ciągu ostatnich kilku miesięcy zaszła w przemyśle przetwórczym, gdzie analogiczny wskaźnik wzrósł do 9,6 pkt. wobec 6,4 pkt. w marcu i zaledwie 2,7 pkt. w styczniu. Przełom widać też w budownictwie, gdzie przedsiębiorstwa po raz pierwszy od lipca 2011 rokusygnalizują pozytywne oceny koniunktury gospodarczej. To także najlepszy kwietniowy odczyt tego wskaźnika od 2008 roku.

Wskaźniki opublikowane dziś przez GUS dotyczą kwietnia i stanowią silną przesłankę za tym, że początek pierwszego kwartału przyniesie podtrzymanie pozytywnego impulsu z pierwszych trzech miesięcy 2017 roku, w których polska gospodarka mogła rosnąć w tempie ponad 4% rdr.

GUS

Dzień wcześniej dowiedzieliśmy się, że produkcja przemysłowa rosła w najszybszym tempie od 6 lat(do czego jednak przyczyniły się efekty kalendarzowe), a sprzedaż detaliczna odnotowała solidny wzrost. Również kwietniowe wskaźniki PMI dla największych gospodarek strefy euro pozytywnie zaskoczyły ekonomistów, osiągając najwyższe poziomy od sześciu lat.

Krzysztof Kolany
źródło: http://www.bankier.pl/wiadomosc/GUS-polska-gospodarka-w-swietnej-formie-7512581.html
www.bankier.pl GUS

Załaduj więcej artykułów
Załaduj więcej z AdminTargi
Załaduj więcej w Gospodarka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Sprawdź również

Pierwszy na Świecie projekt wspólnej stacji radiowej dla Irlandii i Anglii – RADIO NEW POLAND

Tym razem przybliżamy medialny polski projekt wspólnej stacji radiowej dla polaków mieszka…