Start Przegląd Prasy PGG: ani się obejrzeliśmy, a górniczemu gigantowi stuknął rok

PGG: ani się obejrzeliśmy, a górniczemu gigantowi stuknął rok

4 Skrót czytania
0
0

Pierwszego maja 2017 roku Polska Grupa Górnicza będzie obchodzić swoje pierwsze urodziny. Wystartowała 1 maja 2016 roku na gruzach Kompanii Węglowej, od której to przejęła jedenaście kopalń. Po niedawnym połączeniu z Katowickim Holdingiem Węglowym PGG zatrudnia 43 tys. 300 osób. To istny górniczy gigant.

Zanim PGG powstała, sytuacja w sektorze węglowym była – delikatnie mówiąc – nieciekawa, a wielu prognozowało, że tzw. Nowa Kompania Węglowa w ogóle nie zostanie utworzona. Poprzednia koalicja PO-PSL wielokrotnie zapowiadała utworzenie tzw. Nowej Kompanii Węglowej. Ostatecznie na zapowiedziach się skończyło, a Polską Grupę Górniczą powołał już nowy rząd. Od początku nowy resort w postaci Ministerstwa Energii miał ręce pełne roboty: trzeba było ratować kopalnie Kompanii Węglowej, trzeba też było ratować znajdującą się nad przepaścią Jastrzębską Spółkę Węglową.

Ratowanie miejsc pracy

Gdy powstała Polska Grupa Górnicza, premier Beata Szydło zaznaczyła, że rozpoczęcie działalności przez tę spółkę to wielki dzień i historyczny moment dla polskiego górnictwa. Jak podkreśliła premier, Polska Grupa Górnicza ma być firmą nowoczesną, dobrze zarządzaną i przynoszącą zyski.

– Potrzebna nam będzie wielka determinacja, konsekwencja, odpowiedzialność, rozsądne decyzje i przede wszystkim skuteczność w działaniu. Takie zadania stoją przed Polską Grupą Górniczą. Wierzę głęboko, że będzie to nowoczesny, konkurencyjny podmiot, który będzie wdrażał nowoczesne technologie węglowe, nowoczesne inwestycje – mówiła wówczas szefowa rządu.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski wskazywał, że rozpoczęcie działalności Polskiej Grupy Górniczej oznacza uratowanie wielu miejsc pracy na Śląsku – nie tylko w kopalniach, ale również w licznych firmach kooperujących z górnictwem.

– Nie chodzi tylko o te 32 tys. miejsc pracy w Polskiej Grupie Górniczej, ale w grę wchodzi prawie 2,5 tys. firm na Śląsku, którym Kompania Węglowa zalegała pieniądze. Tam pracuje prawie 100 tys. ludzi. Jeżeliby te pieniądze były nie do odzyskania, nastąpiłby olbrzymi krach społeczny i gospodarczy, mogłoby zostać utraconych na Śląsku ponad 100-130 tys. miejsc pracy – mówił minister Tchórzewski.

Przypomniał przy tym, że to z węgla pochodzi ok. 85 proc. wykorzystywanej w Polsce energii, dlatego olbrzymie znaczenie będzie mieć pewność dostaw tego surowca do energetyki.

Jak zaznaczył, stworzenie PGG to pierwszy, a zarazem najważniejszy krok do tego, by polska gospodarka dobrze funkcjonowała, mając zapewnione stabilne dostawy energii.

Cały materiał dostępny na stronie: http://gornictwo.wnp.pl/pgg-ani-sie-obejrzelismy-a-gorniczemu-gigantowi-stuknal-rok,297153_1_0_0.html
Źródło: http://gornictwo.wnp.pl

Załaduj więcej artykułów
Załaduj więcej z AdminTargi
Załaduj więcej w Przegląd Prasy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Sprawdź również

Kongres Patriotyzmu Ekonomicznego

Już 10 listopada odbędzie się Kongres Patriotyzmu Ekonomicznego, a wieczorem bal Noc Wolno…