Start Przegląd Prasy Zagranica rozchwytuje polski dług

Zagranica rozchwytuje polski dług

2 Skrót czytania
0
0

Zaangażowanie zagranicznych inwestorów w polskie obligacje skarbowe zwiększyło się w marcu o 9,9 mld zł (5,1 proc.), do ponad 205 mld zł.

Po raz ostatni tyle polskich obligacji (złotowych) było w portfelach zagranicznych inwestorów w grudniu 2015 r., czyli ostatnim miesiącu przed obniżką oceny wiarygodności kredytowej Polski przez agencję Standard & Poor’s.

Tak duży miesięczny wzrost zaangażowania zagranicznych graczy na krajowym rynku długu po raz ostatni Ministerstwo Finansów odnotowało w czerwcu 2010 r. A marzec był już czwartym z rzędu miesiącem napływu zagranicznego kapitału na ten rynek.

Na koniec marca zadłużenie rządu z tytułu złotowych obligacji skarbowych wynosiło 617,6 mld zł, o 5,8 mld zł więcej, niż miesiąc wcześniej.

Podczas gdy zagraniczni inwestorzy dokupowali polskie obligacje, sprzedawały je banki. Zaangażowanie tych ostatnich na krajowym rynku długu zmniejszyło się o 5,5 mld zł, najbardziej od lipca 2013 r.

Jak wynika z opublikowanych w piątek przez MF danych, udział polskich obligacji skarbowych w rękach zagranicznych inwestorów zwiększył się w rezultacie do 34,2 proc., z 32,8 proc. w lutym.

Napływowi zagranicznego kapitału na rynek polskich obligacji skarbowych towarzyszyło wyraźne umocnienie złotego. W marcu kurs euro spadł w pewnym momencie do 4,21 zł, z ponad 4,33 zł na początku miesiąca.

źródło:
http://www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/304289912-Zagranica-rozchwytuje-polski-dlug.html#ap-1

Załaduj więcej artykułów
Załaduj więcej z AdminTargi
Załaduj więcej w Przegląd Prasy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Sprawdź również

Kongres Patriotyzmu Ekonomicznego

Już 10 listopada odbędzie się Kongres Patriotyzmu Ekonomicznego, a wieczorem bal Noc Wolno…