Start Przegląd Prasy EKG: Polska otwiera chińską bramkę w Europie

EKG: Polska otwiera chińską bramkę w Europie

2 Skrót czytania
0
0

Wojciech Fedko, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji Zagranicznych i Handlu wyjaśnia w POlskim radiu 24, że mimo niewielkiego 2-procentowego spadku eksportu do Chin, per saldo współpraca gospodarcza Polska-Chiny rozwija się bardzo dobrze.

Dodaje jednocześnie, ten niewielki spadek wynikał z wyhamowania gospodarki chińskiej, co przełożyło się również na relacje gospodarcze z Polską.

Jak podkreśla, w Polsce rosną chińskie inwestycje, w 2016 r. ten kraj zainwestował w Polsce 800 mln zł, czyli więcej wartościowo, niż przez ostatnie 15 lat.

− Jako Agencja gościmy w miesiącu od kilku do kilkunastu delegacji przedsiębiorców z Państw Środka, sfinalizowaliśmy 22 inwestycje chińskie w Polsce, mówi gość Polskiego Radia.

Wojciech Fedko, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji Zagranicznych i Handlu Foto: Polskie Radio, Błażej Prośniewski

Podkreśla olbrzymie znaczenie wsparcia rządu, w ramach Planu Morawieckiego dla inwestycji zagranicznych w Polsce, w które wpisuje się obecna wizyta premier Beaty Szydło.

Wojciech Fetko przypominając, że głównym zadaniem Agencji jest udzielanie wsparcia małym i średnim firmom w dotarciu na rynki zagraniczne podkreśla, że obecna misja gospodarcza premier Szydło ma na celu poprawienie bilansu wymiany gospodarczej oraz dopracowanie inwestycji chińskich w Polsce, które w tym roku opiewają na prawie 2 mld zł.

− Te inwestycje, zgodnie z koncepcją Jedwabnego Szlaku „Jednego Pasa i Szlaku, mają być tą bramka do Europy, czyli produkcja w Polsce i dystrybucja w innych krajach Starego Kontynentu, mówi wiceprezes Fedko.

Sylwia Zadrożna, jk

źródło: http://www.polskieradio.pl/42/2806/Artykul/1763829,EKG-Polska-otwiera-chinska-bramke-w-Europie

Polskie Radio

 

Załaduj więcej artykułów
Załaduj więcej z AdminTargi
Załaduj więcej w Przegląd Prasy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Pierwszy na Świecie projekt wspólnej stacji radiowej dla Irlandii i Anglii – RADIO NEW POLAND

Tym razem przybliżamy medialny polski projekt wspólnej stacji radiowej dla polaków mieszka…