Start Przegląd Prasy EKG: Polska otwiera chińską bramkę w Europie

EKG: Polska otwiera chińską bramkę w Europie

2 Skrót czytania
0
0

Wojciech Fedko, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji Zagranicznych i Handlu wyjaśnia w POlskim radiu 24, że mimo niewielkiego 2-procentowego spadku eksportu do Chin, per saldo współpraca gospodarcza Polska-Chiny rozwija się bardzo dobrze.

Dodaje jednocześnie, ten niewielki spadek wynikał z wyhamowania gospodarki chińskiej, co przełożyło się również na relacje gospodarcze z Polską.

Jak podkreśla, w Polsce rosną chińskie inwestycje, w 2016 r. ten kraj zainwestował w Polsce 800 mln zł, czyli więcej wartościowo, niż przez ostatnie 15 lat.

− Jako Agencja gościmy w miesiącu od kilku do kilkunastu delegacji przedsiębiorców z Państw Środka, sfinalizowaliśmy 22 inwestycje chińskie w Polsce, mówi gość Polskiego Radia.

Wojciech Fedko, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji Zagranicznych i Handlu Foto: Polskie Radio, Błażej Prośniewski

Podkreśla olbrzymie znaczenie wsparcia rządu, w ramach Planu Morawieckiego dla inwestycji zagranicznych w Polsce, w które wpisuje się obecna wizyta premier Beaty Szydło.

Wojciech Fetko przypominając, że głównym zadaniem Agencji jest udzielanie wsparcia małym i średnim firmom w dotarciu na rynki zagraniczne podkreśla, że obecna misja gospodarcza premier Szydło ma na celu poprawienie bilansu wymiany gospodarczej oraz dopracowanie inwestycji chińskich w Polsce, które w tym roku opiewają na prawie 2 mld zł.

− Te inwestycje, zgodnie z koncepcją Jedwabnego Szlaku „Jednego Pasa i Szlaku, mają być tą bramka do Europy, czyli produkcja w Polsce i dystrybucja w innych krajach Starego Kontynentu, mówi wiceprezes Fedko.

Sylwia Zadrożna, jk

źródło: http://www.polskieradio.pl/42/2806/Artykul/1763829,EKG-Polska-otwiera-chinska-bramke-w-Europie

Polskie Radio

 

Załaduj więcej artykułów
Załaduj więcej z AdminTargi
Załaduj więcej w Przegląd Prasy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Sprawdź również

Zespół TULIA przełamuje folk!

Tym razem prezentujemy zespół ludowy TULIA, który swoim ostatnim coverem utworu Dawida Pod…