Start Przegląd Prasy Wzrost PKB o 4 proc. „Gospodarka uruchamia swój potencjał”

Wzrost PKB o 4 proc. „Gospodarka uruchamia swój potencjał”

2 Skrót czytania
0
0

PKB wzrósł realnie w pierwszym kwartale 2017 r. o 4,0 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku – poinformował Główny Urząd Statystyczny.  Dane komentowała w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

W poprzednim kwartale polska gospodarka w ujęciu rocznym rozwijała się w tempie 2,5 procent. Oczekiwania analityków były bardziej pesymistyczne niż faktyczny odczyt GUS. W ujęciu kwartalnym polska gospodarka wzrosła o 1 procent.

Jak oceniła gość, to świetny wynik, a gospodarka uruchamia swój potencjał. – Pierwsze źródło to inwestycje, a drugim ciągle jest jeszcze silny popyt wewnętrzny. Mamy doskonałe wyniki w eksporcie, równocześnie również import. To znalazło też przełożenie na prognozy Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a także rating, co jest ważne dla przedsiębiorców – wyjaśniła.

Prof. Mączyńska podkreśliła jednak, że sukces nie może oślepiać, a gospodarka wolnorynkowa charakteryzuje się cyklicznością. – Istotne jest, by monitorować sytuację i badać, które czynniki zyskują na sile oddziaływania na PKB, a które się osłabiają. Najistotniejsze jest to, by rosły inwestycje – przekonywała.

W I kwartale 2017 r. PKB wyrównany sezonowo był wyższy niż przed rokiem o 4,1%. Ostatni raz tak dynamiczny, kwartalny wzrost gospodarka zanotowała w IV kwartale 2015 roku. Wtedy było to 4,2 procent.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

źródło: Polskie Radio 24/ip

Polskie Radio
Załaduj więcej artykułów
Załaduj więcej z AdminTargi
Załaduj więcej w Przegląd Prasy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Sprawdź również

Kongres Patriotyzmu Ekonomicznego

Już 10 listopada odbędzie się Kongres Patriotyzmu Ekonomicznego, a wieczorem bal Noc Wolno…