Start Gospodarka Prezydent Andrzej Duda: przyszedł czas, by myśleć o ekspansji gospodarczej także poza UE

Prezydent Andrzej Duda: przyszedł czas, by myśleć o ekspansji gospodarczej także poza UE

11 Skrót czytania
0
0

Ambicją polskiego rządu, prezydenta i przedsiębiorców jest to, aby ze swoimi planami gospodarczymi i rozwojem podążać dalej, także poza Unię Europejską – mówił podczas Polsko-Singapurskiego Forum Biznesowego w Warszawie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Singapuru Tony Tan Keng Yam powiedział z kolei, że jego kraj może być trampoliną dla Polski ku rynkom wschodzącej Azji.

Obaj prezydenci uczestniczyli w Polsko-Singapurskim Forum Biznesowym zorganizowanym w poniedziałek w Warszawie.

Duda podkreślał w swoim wystąpieniu, że pierwsza w historii wizyta prezydenta Singapuru w Polsce wpisuje się w korzystny sposób w obecną politykę gospodarczą, realizowaną przez niego i rząd.

Duda w oświadczeniu dla prasy podkreślił, że wizyta prezydenta Singapuru wpisuje się w „poszerzanie polskich horyzontów współpracy gospodarczej na poszczególne części świata”.

– 80 proc. naszej wymiany gospodarczej do tej pory to była Unia Europejska. Chcemy, by ten zakres naszej współpracy gospodarczej poszerzał się. Dziś z pewnością stać Polskę, polskich przedsiębiorców na to, by tej ekspansji zagranicznej dokonywać – mówił Andrzej Duda.
Według niego na to zapotrzebowanie odpowiada działanie Polskiej Inwestycji i Handlu, która otworzyła zagraniczne biuro w Singapurze.
Prezydent dodał, że Singapur to „jeden z największych polskich partnerów jeśli chodzi obok wymianę gospodarczą w Azji”. – Obok Chin, Indii, Wietnamu to właśnie Singapur jest tym krajem, z którym chcemy zacieśniać współpracę gospodarczą – mówił Duda.
Podkreślił, że to wizyta historyczna, bowiem prezydent Singapuru gości w Polsce po raz pierwszy.

Singapur partnerem w dziedzinie technologii, innowacji i energetyki

Singapur jest dla Polski ważnym i perspektywicznym partnerem m.in. w dziedzinie nowoczesnych technologii, innowacji i energetyki – powiedział po poniedziałkowych rozmowach z prezydentem Singapuru Tonym Tanem Keng Yamą w Warszawie prezydent Andrzej Duda.
Duda podkreślił, że Singapur jest dla Polski znaczącym partnerem także w dziedzinie wymiany młodzieży, w tym młodzieży studenckiej, oraz w sferze badań i nowych technologii. Odniósł się w tym kontekście do umowy zawartej w poniedziałek pomiędzy polskim Narodowym Centrum Badań i Rozwoju a singapurską Agencją Nauki, Technologii i Badań.
– Ta współpraca z państwem tak szybko cały czas rozwijającym się, z państwem, które stawia właśnie na innowacje, na nowoczesne technologie, z państwem, w którym start-upy rozwijają się w sposób tak dynamiczny i jest ich tak wiele, to jest z całą pewnością ten kierunek, w jakim powinniśmy podążać. Dlatego tak bardzo cieszę się z tej wizyty pana prezydenta – podkreślił prezydent Duda.

Oprócz gospodarki i nowych technologii zwracał również uwagę, na znaczenie polsko-singapurskiej współpracy w dziedzinie energetyki, w tym w sektorze energii odnawialnej, a także przemysłów obronnych i rolno-spożywczych.
– Singapur jest dzisiaj wielkim portem, w którym trwa handel gazem LNG. W Polsce uruchomiliśmy rok temu terminal gazu skroplonego, gazu LNG, chcemy także i w tym kierunku rozmawiać, chcemy i w tym kierunku intensyfikować naszą wymianę handlową, budując zarazem więzi w zakresie dywersyfikacji dostaw energii – zaznaczył Duda.
Zwrócił też uwagę na działania podjęte na rzecz otwarcia w Polsce honorowego konsulatu singapurskiego i wyraził nadzieję, że „z czasem powstanie tu także poważne przedstawicielstwo dyplomatyczne”. – To będzie dla mnie oznaczało, że nasza współpraca rozwija się dynamicznie, czego ja bardzo pragnę i mam nadzieję, że uda nam się to zorganizować – dodał polski prezydent.

Moja wizyta jest kamieniem milowym w relacjach polsko-singapurskich”

Moja wizyta stanowi znaczący kamień milowy w dwustronnych relacjach pomiędzy Singapurem i Polską – ocenił prezydent Singapuru Tony Tan Keng Yam. Według niego porozumienia, które zostały w poniedziałek podpisane w Warszawie przez oba kraje, przyczynią się do zacieśnienia stosunków.
– Jestem niezwykle zaszczycony, że mogę być pierwszym prezydentem Singapuru składającym wizytę państwową w Polsce – powiedział Tony Tan Keng Yam podczas wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą. – Moja wizyta stanowi znaczący kamień milowy w dwustronnych relacjach pomiędzy Singapurem i Polską – wskazał.
Jak relacjonował podczas spotkania z prezydentem Dudą, które – w jego ocenie było „bardzo owocne” – głowy państw potwierdziły „dwustronne i doskonałe stosunki” pomiędzy krajami.
– Zrobiliśmy bilans znaczącego postępu, jaki dokonał się w wielu obszarach współpracy, w tym w gospodarce, nauce, technologii, jak również w ramach współpracy w obszarze kultury – mówił prezydent Singapuru. – Jesteśmy zadowoleni, że nasze stosunki gospodarcze zwiększają się i cieszymy się na jeszcze bliższą współpracę i wzrost gospodarczy – zarówno handlu, jak i inwestycji – podkreślił.

Lepsza współpraca gospodarcza

Tony Tan Keng Yam przekonywał, że porozumienia, które zostały w poniedziałek podpisane przez Polskę i Singapur „umocnią z pewnością wymianę i współpracę pomiędzy firmami obydwu państw”.
Według prezydenta Singapuru podpisane porozumienia i Forum Polsko-Singapurskie, które prezydenci otworzą w poniedziałek, „nadadzą rozpędu i przyczynią się do zacieśnienia stosunków”. Wyraził też nadzieję na szybkie ratyfikowanie umowy o wolnym handlu pomiędzy Singapurem a Unią Europejską, która – jak ocenił – „zwiększy i pogłębi powiązania pomiędzy naszymi dwoma państwami”.
Prezydent Singapuru wyraził również zadowolenie z rozwijającej się współpracy w obszarze badań pomiędzy jego krajem i Polską. – Zgodziliśmy się z panem prezydentem, że jest jeszcze dużo możliwości wzmocnienia powiązań pomiędzy naszymi narodami – dodał. – Jestem przekonany, że stosunki pomiędzy naszymi krajami będą się pogłębiać i rozwijać – mówił Tony Tan Keng Yam.

Poinformował, że z prezydentem Dudą rozmawiał też o kierunkach rozwoju w Europie i w Azji. – Zarówno Polska, jak i Singapur mają otwarte, chętne do inwestycji, zlokalizowane w sercach naszych regionów gospodarki – mówił.
– Mam nadzieję, że polskie firmy będą nadal wskazywać pozycję Singapuru, jako regionalnego centrum do dalszego rozwoju na pozostałą część Azji Południowo-Wschodniej. W tym względzie Singapur zamierza być zaangażowanym partnerem Polski by osiągnąć jeszcze więcej – podkreślił prezydent Singapuru.
Tony Tan Keng Yam zaprosił prezydenta Dudę do złożenia wizyty w Singapurze.

abo

źródło: 
http://www.polskieradio.pl/42/3166/Artykul/1767651,W-2017-r-wartosc-eksportu-zywnosci-moze-wyniesc-ponad-25-mld-euro

Załaduj więcej artykułów
Załaduj więcej z AdminTargi
Załaduj więcej w Gospodarka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Sprawdź również

Kongres Patriotyzmu Ekonomicznego

Już 10 listopada odbędzie się Kongres Patriotyzmu Ekonomicznego, a wieczorem bal Noc Wolno…