– Pierwsza polska spółka otwiera dziś pierwszy punkt do zasilania aut wodorem, ale nie w Polsce. Chce zebrać doświadczenia w Niemczech – informuje wtorkowy „Puls Biznesu”.

Punkt zostanie uruchomiony na niemieckiej stacji należącej do PKN Orlen, działającej pod marką star, w miejscowości Mulheim – podała gazeta.

– Dzięki temu pilotażowi Orlen chce pozyskać doświadczenia, które pomogą mu w rozwoju sprzedaży paliw alternatywnych również w Polsce – dowiadujemy się z „Pulsu Biznesu”.

Dziennik informuje, że „Orlen chce rozwijać ładowanie aut wodorem równolegle do ładowania prądem. Ma już cztery punkty ładowania Tesli, dwa w Polsce i dwa w Niemczech”.

Jak zauważa gazeta, „nad wodorem pracuje też druga polska firma paliwowa, czyli Lotos. Na razie nie oferuje jednak usługi tankowania aut wodorem, tylko wzięła się za badania. W ramach projektu Hestor bada możliwości magazynowania energii w postaci wodoru, a następnie wykorzystania go w transporcie”.

Cytowany przez „Puls Biznesu” Krzysztof Romaniuk, dyrektor ds. analiz w Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego przyznaje, że „dziś w Polsce nie ma ani jednej ogólnodostępnej stacji do ładowania aut wodorem. Ten rynek jeszcze u nas nie istnieje. W całej Europie jego skala jest zresztą niewielka – w Niemczech do 2018 r. ma być 50 takich stacji, w Beneluksie jest ich około 100”. Jego zdaniem, koszt pozyskania wodoru jest na razie wysoki, co hamuje rozwój rynku.

abo

źródło:

Załaduj więcej artykułów
Załaduj więcej z AdminTargi
Załaduj więcej w Gospodarka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Sprawdź również

Kongres Patriotyzmu Ekonomicznego

Już 10 listopada odbędzie się Kongres Patriotyzmu Ekonomicznego, a wieczorem bal Noc Wolno…