Od 2018 r. zacznie działać Polska Platforma Przemysłu 4.0. Będzie to fundacja, która ma wspierać cyfryzację i robotyzację polskiego przemysłu.

Z jej pomocą polska gospodarka ma dojść do poziomu poziomu określanego jako „Przemysł 4.0”, czyli poziomu czwartej rewolucji przemysłowej.

Projekt ustawy powołującej Platformę został skierowany do kierownictwa Ministerstwa Rozwoju. W czerwcu planowane są konsultacje międzyresortowe oraz publiczne. Resort wyjaśnił, że Platforma, jako fundacja, będzie mogła być finansowana zarówno przez sektor publiczny, jak i prywatny. Początkowo będą to środki publiczne. Docelowo znaczące źródło jej zasilania mają stanowić pieniądze prywatne.

Resort podkreślił, że Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zakłada inteligentną reindustrializację polskiej gospodarki, a jej ważnym elementem jest transformacja cyfrowa, automatyzacja i robotyzacja. Wicepremier Mateusz Morawiecki mówił w środę podczas Kongresu Impact’17 w Krakowie, że czy tego chcemy czy nie, przemysł 4.0 staje się powoli teraźniejszością.

– Rozwojowi technologii będzie towarzyszyć m.in. wzrastający poziom robotyzacji produkcji. Wdrażanie idei Przemysłu 4.0 wymaga współpracy i dzielenia się wiedzą. W tym celu powołujemy krajową platformę, integrującą i koordynującą działania wielu jednostek. Polska Platforma Przemysłu 4.0 ma dostarczać na rynek wiedzę techniczną, inicjować przepływ doświadczeń oraz wspierać przedsiębiorców w opracowywaniu i wdrażaniu nowych technologii i modeli biznesowych opartych właśnie na koncepcie nowoczesnej produkcji – mówił Morawiecki.

Projekt ustawy – jak informuje resort rozwoju – wychodzi naprzeciw działaniom podejmowanym zarówno na poziomie UE (powołanie Platform Przemysłu 4.0. w wielu krajach UE) jak i oczekiwaniom sektora prywatnego w Polsce. Polska Platforma Przemysłu 4.0. będzie wspierać informacyjne, kompetencyjne i technologiczne przedsiębiorstwa, dzięki czemu ma wzrosnąć wzrost globalna konkurencyjność polskiego przemysłu.

Platforma ma być instytucją działającą na styku sektora publicznego i prywatnego. Będzie zrzeszała m.in. dostawców technologii, biorców technologii oraz ośrodki edukacyjne i naukowe. Jej zadaniem, będzie intensywne rozpowszechnianie wiedzy, umiejętności oraz standardów technicznych i zarządczych, które są fundamentem udanej transformacji do Przemysłu 4.0 – przede wszystkim wśród małych i średnich przedsiębiorstw poprzez sieć Centrów Kompetencyjnych, a także doradztwo w zakresie implementacji związanych z nim technik i technologii.

Jak wynika z informacji resortu, jednym z podstawowych działań Platformy – zwłaszcza w pierwszym etapie funkcjonowania – będzie integracja rozproszonych działań w jeden system wsparcia.

– To jedno z najważniejszych pytań XXI wieku. I my też staniemy przed tymi pytaniami. Robotyzacja to szansa, ale musimy przemyśleć nasz model społeczny i gospodarczy. Nie tylko w Polsce – mówił w rozmowie z money.pl wicepremier Mateusz Morawiecki podczas tegorocznego Kongresu Impact.

Z badania Smart Industry 2017, które MR przeprowadziło wspólnie z firmą Siemens, wynika, że polskie przedsiębiorstwa są relatywnie zamknięte na informacje z zewnątrz i kooperację a także reaktywne w stosunku do zmian technologicznych. Dlatego potrzebny jest podmiot, który będzie starał się dokonać stopniowego otwarcia firm na absorbcję rozwiązań technologicznych i wesprzeć je w procesie budowania nowych modeli biznesowych.

źródło:  

Załaduj więcej artykułów
Załaduj więcej z AdminTargi
Załaduj więcej w Przegląd Prasy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Pierwszy na Świecie projekt wspólnej stacji radiowej dla Irlandii i Anglii – RADIO NEW POLAND

Tym razem przybliżamy medialny polski projekt wspólnej stacji radiowej dla polaków mieszka…