Wzrasta liczba pracowników z Ukrainy, za których pracodawcy płacą składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

− To dobra wiadomość, bo pokazuje, że coraz częściej pracownicy ze Wschodu pracują w Polsce legalnie -mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS.

I wylicza, że obecnie w Polsce ok. 450 tys. cudzoziemców jest zarejestrowanych w ubezpieczeniach społecznych.

−Jeszcze kilka lat temu ta liczba była prawie czterokrotnie niższa, co oznacza, że coraz więcej osób pracuje w Polsce legalnie, mówi rzecznik ZUS.

Najwięcej wśród zarejestrowanych cudzoziemców jest Ukraińców

Grupą, która dominuje wśród zarejestrowanych cudzoziemców w ubezpieczeniach społecznych, są obywatele Ukrainy. Pod koniec czerwca składki do ZUS odprowadzano od ponad 270 tys. pracowników z tego kraju. To ważne, bo takie osoby mają gwarancję zabezpieczania m.in. na wypadek choroby.

Na legalizacji zatrudnienia zyskują pracownicy i system emerytalny

Wojciech Andrusiewicz przypomina, że brak rejestracji oznacza brak zasiłku chorobowego w przypadku choroby czy wypadku, a ponadto okres przepracowany w Polsce ma wpływ na ich emeryturę.

Jak dodaje, na legalizacji zatrudnienia i opłacaniu składek zyskują dwie strony – pracownicy oraz system emerytalny, do którego spływają ich składki.

Co ważne, wśród samych obcokrajowców rośnie świadomość korzyści płynących z legalnego zatrudnienia.

Pani Tatiana pyta, czy może liczyć na polską emeryturę, gdyż od jakiegoś czasu pracuje legalnie w Polsce.

Rzecznik ZUS potwierdza, że może ona liczyć na emeryturę, a gwarantuje to umowa podpisana między Polską a Ukrainą 1 stycznia 2014 r.

Umowa między Polską a Ukrainą gwarantuje sumowanie okresów ubezpieczenia

−W przypadku Ukrainy mamy umowę dwustronną dotycząca zabezpieczenia społecznego i działa ona na trochę podobnej zasadzie jak polityka koordynacji w Unii Europejskiej, to znaczy, że w zakresie emerytury mowa jest o sumowaniu okresów ubezpieczenia, wyjaśnia rzecznik ZUS.

W zależności od tego, w którym państwie finalnie znajdziemy się przechodząc na emeryturę, w tym państwie składamy wniosek i proporcjonalnie do wypracowanych na jego terytorium składek, wypłacane jest świadczenie.

Wtedy ZUS występuje do strony ukraińskiej o podanie okresów ubezpieczenia na Ukrainie, sumuje je, wypłaca jedno świadczenie, które jest proporcjonalnie dzielone między dwie strony umowy – Ukrainę i Polskę.

Warunkiem nabycia prawa do emerytury z polskiego systemu jest przekroczenie wieku emerytalnego oraz posiadanie składek zewidencjonowanych na koncie w ZUS.

źródło: Polskie Radio – Elżbieta Szczerbak, jk

Polskie Radio
Załaduj więcej artykułów
Załaduj więcej z AdminTargi
Załaduj więcej w Gospodarka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Sprawdź również

Zespół TULIA przełamuje folk!

Tym razem prezentujemy zespół ludowy TULIA, który swoim ostatnim coverem utworu Dawida Pod…