Wzrasta liczba pracowników z Ukrainy, za których pracodawcy płacą składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

− To dobra wiadomość, bo pokazuje, że coraz częściej pracownicy ze Wschodu pracują w Polsce legalnie -mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS.

I wylicza, że obecnie w Polsce ok. 450 tys. cudzoziemców jest zarejestrowanych w ubezpieczeniach społecznych.

−Jeszcze kilka lat temu ta liczba była prawie czterokrotnie niższa, co oznacza, że coraz więcej osób pracuje w Polsce legalnie, mówi rzecznik ZUS.

Najwięcej wśród zarejestrowanych cudzoziemców jest Ukraińców

Grupą, która dominuje wśród zarejestrowanych cudzoziemców w ubezpieczeniach społecznych, są obywatele Ukrainy. Pod koniec czerwca składki do ZUS odprowadzano od ponad 270 tys. pracowników z tego kraju. To ważne, bo takie osoby mają gwarancję zabezpieczania m.in. na wypadek choroby.

Na legalizacji zatrudnienia zyskują pracownicy i system emerytalny

Wojciech Andrusiewicz przypomina, że brak rejestracji oznacza brak zasiłku chorobowego w przypadku choroby czy wypadku, a ponadto okres przepracowany w Polsce ma wpływ na ich emeryturę.

Jak dodaje, na legalizacji zatrudnienia i opłacaniu składek zyskują dwie strony – pracownicy oraz system emerytalny, do którego spływają ich składki.

Co ważne, wśród samych obcokrajowców rośnie świadomość korzyści płynących z legalnego zatrudnienia.

Pani Tatiana pyta, czy może liczyć na polską emeryturę, gdyż od jakiegoś czasu pracuje legalnie w Polsce.

Rzecznik ZUS potwierdza, że może ona liczyć na emeryturę, a gwarantuje to umowa podpisana między Polską a Ukrainą 1 stycznia 2014 r.

Umowa między Polską a Ukrainą gwarantuje sumowanie okresów ubezpieczenia

−W przypadku Ukrainy mamy umowę dwustronną dotycząca zabezpieczenia społecznego i działa ona na trochę podobnej zasadzie jak polityka koordynacji w Unii Europejskiej, to znaczy, że w zakresie emerytury mowa jest o sumowaniu okresów ubezpieczenia, wyjaśnia rzecznik ZUS.

W zależności od tego, w którym państwie finalnie znajdziemy się przechodząc na emeryturę, w tym państwie składamy wniosek i proporcjonalnie do wypracowanych na jego terytorium składek, wypłacane jest świadczenie.

Wtedy ZUS występuje do strony ukraińskiej o podanie okresów ubezpieczenia na Ukrainie, sumuje je, wypłaca jedno świadczenie, które jest proporcjonalnie dzielone między dwie strony umowy – Ukrainę i Polskę.

Warunkiem nabycia prawa do emerytury z polskiego systemu jest przekroczenie wieku emerytalnego oraz posiadanie składek zewidencjonowanych na koncie w ZUS.

źródło: Polskie Radio – Elżbieta Szczerbak, jk

Polskie Radio
Załaduj więcej artykułów
Załaduj więcej z AdminTargi
Załaduj więcej w Gospodarka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Sprawdź również

Kongres Patriotyzmu Ekonomicznego

Już 10 listopada odbędzie się Kongres Patriotyzmu Ekonomicznego, a wieczorem bal Noc Wolno…