Dwie światowe agencje ratingowe opublikowały raporty o dobrych perspektywach dla polskiej gospodarki. Morgan Stanley prognozuje m.in. wzrost PKB naszego kraju w 2018 r. o 4,4 proc., agencja Fitch utrzymuje podniesione prognozy z października. Ekonomiści oceniają, że prognoza Morgan Stanley jest bardzo odważna.

Jak przewidują ekonomiści z Morgan Stanley, wzrost PKB Polski w 2017 r. wyniesie 4,2 proc., a w 2018 r. przyspieszy do 4,4 proc.

Poprzednio spodziewali się wzrostu o odpowiednio 4,1 proc. i 3,4 proc.

„Już nie uważamy, że wzrost będzie wolniejszy w 2018 r. Wręcz przeciwnie, obecnie spodziewamy się wzrostu PKB o 4,2 proc. w tym roku i 4,4 proc. w przyszłym.

Pierwsze spowolnienie dopiero w 2019 r.

Pierwsze spowolnienie przewidujemy w 2019 r., kiedy dynamika wyniesie 3,8 proc.” – napisano w raporcie z 26 listopada.

Gospodarka Polski w lepszym stanie, dobre perspektywy dla partnerów

„Krajowe dane okazały się nawet lepsze niż oczekiwaliśmy, a nastawienie naszych kolegów w strefie euro do perspektyw gospodarczych kluczowych partnerów handlowych Polski stopniowo poprawia się. Co więcej, coraz lepiej czujemy się z poglądem, że zarówno prywatne, jak i publiczne inwestycje mocno odbiją” – dodano.

Wzrost PKB o 4,4 proc. w 2018 r.? Ekonomista – o odważna prognoza

− To bardzo odważna prognoza – komentuje Konrad Białas, gł. ekonomista TMS Brokers. I jak dodawał gość PR24, jest kilka niewiadomych, które mogą przełożyć  się negatywnie lub pozytywnie na wzrost PKB w przyszłym roku.

Pytanie: czy utrzyma się silna konsumpcja również w przyszłym roku?

Jak wylicza, jest pytanie o konsumpcję, czy pozostanie rzeczywiście taka silna jak w tym roku. Czy nic nie stanie na drodze wydawania środków zdobywanych tak przez programy społeczne czy z pracy.

Co z inwestycjami prywatnymi?

− Następnym czynnikiem ryzyka są inwestycje prywatne, które miały powoli odbijać już w II półroczu tego roku, a czego jeszcze nie obserwujemy. Ostatnie dane pokazują, że inwestycje prywatne mają bardzo słabą dynamikę. Gdyby miały się one rozkręcić w przyszłym roku, to możemy osiągnąć wzrost PKB powyżej 4 procent, mówi gość Polskiego Radia 24.

Jak dodaje, jest to jednak zbyt wygórowana prognoza, wzrost powinien wynieść 3,9 proc. w przyszłym roku.

Agencja Fitch podtrzymuje prognozy wzrostu PKB w Polsce w latach 2017 – 2018

Agencja ratingowa Fitch podtrzymała prognozy dynamiki wzrostu gospodarczego w Polsce w latach 2017 – 2018 na poziomie odpowiednio: 4,0 proc. i 3,2 proc. – wynika z raportu agencji.

Przypomnbijmy, agencja ratingowa podwyższyła w październiku szacunki dynamiki PKB Polski na 2017 r. do 4 proc., z prognozowanych w lipcu 3,3 proc. Bez zmian pozostawiono prognozy wzrostu PKB na 2018 r. i 2019 r. na poziomie 3,2 proc. rocznie.

Agencja powtórzyła opinię, że wzrost napięć na linii Polska-UE prawdopodobnie nie wpłynie na kondycję polskiej gospodarki.

W opublikowanym w październiku raporcie „Fitch oceniał, że wzrost PKB Polski przyspieszy do 4,0 proc. w 2017 r., po wyższym od oczekiwań wzroście o 3,9 proc. rdr w II kw. 2017 r. (…). Konsumpcja korzysta z silnego rynku pracy (stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 4,8 proc.), solidnego wzrostu płac (+6,6 proc. rdr w sierpniu) oraz większych transferów do rodzin” – napisano w raporcie.

Pisał też, że „Przyspieszenie wydatkowania funduszy unijnych w II poł. 2017 r., jak sugeruje znaczny wzrost produkcji budowlanej w sierpniu (+23,5 proc. rdr), zwiększy inwestycje. Agencja prognozuje negatywną kontrybucję popytu zewnętrznego w 2017 r. w sytuacji, gdy szybko rosnący popyt wewnętrzny zwiększa import” – dodano.

Fitch spodziewa się lekkiego wyhamowania wzrostu gospodarczego do 3,2 proc. rocznie w 2018 i 2019 r., z uwagi na efekty bazowe i stopniowe zacieśnienie polityki monetarnej, począwszy od 2018 r.

Najbliższy przegląd ratingu Polski przez Fitch zaplanowano na 8 grudnia.

Rating Polski bez zmian. „Decyzje agencji Fitch i Moody’s oznaczają wysoki poziom wiarygodności Polski”

Rating Polski u Fitch to „A-” z perspektywą stabilną.

źródło: Polskie Radio / NRG, Błażej Prośniewski, IAR, PAP, jk

Załaduj więcej artykułów
Załaduj więcej z AdminTargi
Załaduj więcej w Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Sprawdź również

Kongres Patriotyzmu Ekonomicznego

Już 10 listopada odbędzie się Kongres Patriotyzmu Ekonomicznego, a wieczorem bal Noc Wolno…