Start Gospodarka Polska gospodarka znów doceniona! OECD podwyższyło prognozę wzrostu PKB dla naszego kraju

Polska gospodarka znów doceniona! OECD podwyższyło prognozę wzrostu PKB dla naszego kraju

2 Skrót czytania
0
0

„OECD podwyższyła prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2017 r. do 4,3 proc. z 3,6 proc., a w 2018 r. do 3,5 proc. z 3,1 proc.” – wynika z komunikatu OECD. Ekonomiści obniżyli prognozę deficytu sektora general government w br. do 2,1 proc. z 2,9 proc., a w 2018 do 2,3 proc. z 3 proc.

PKB w 2017 r. wzrośnie o ponad 4 proc., ale w latach 2018-19 już nieco spowolni. Wzrost jest napędzany przez popyt wewnętrzny, który wspierają rosnące transfery socjalne, coraz ciaśniejszy rynek pracy oraz odbicie w inwestycjach, które wynika z szybszego wydatkowania funduszy unijnych – napisano w raporcie.

Autorzy raportu są zdania, że NBP rozpocznie cykl podwyżek na początku 2018 roku.

NBP od marca 2015 roku trzyma stopę referencyjną na rekordowo niskim poziomie 1,5 proc., co było odpowiednią strategią zważając na to, że inflacja pozostaje poniżej celu. Niemniej, presja inflacyjna powinna stale rosnąć wraz ze wzrostem płac wynikającym z coraz ciaśniejszego rynku pracy. Spodziewamy się, że w związku z tym NBP rozpocznie cykl podwyżek na początku 2018 roku – napisano.

Zdaniem ekonomistów OECD, inflacja może wzrosnąć nawet szybciej, jeśli zaskoczą płace.

Kombinacja coraz większych braków w podaży pracy, mniejszej imigracji z Ukrainy oraz spadku wskaźnika aktywności zawodowej ze względu na decyzje polityczne może podnosić płace i tym samym inflację – napisali.

Szacują oni, że w 2017 roku program „500 plus” będzie kosztował ok. 1,5 proc. PKB, a obniżenie wieku emerytalnego 0,5 proc. PKB.

Źródło:  / niezalezna.pl

 

mr.gov.pl

Załaduj więcej artykułów
Załaduj więcej z AdminTargi
Załaduj więcej w Gospodarka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Sprawdź również

Kongres Patriotyzmu Ekonomicznego

Już 10 listopada odbędzie się Kongres Patriotyzmu Ekonomicznego, a wieczorem bal Noc Wolno…

Facebook

Reklama

Instagram

  • Widzieliście już nowy elektryczny custom-owy rower z Wrocławia. Produkcja POLSKA 😀 jeśli nie sprawdźcie portal www.polskietargi.pl  @custommike.pl