Nauka, biznes, człowiek i technologia – to cztery główne zagadnienia Dni Innowacji, które w poniedziałek rozpoczęły się w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym. Paneliści rozmawiają m.in. o tym, jak dzięki nowatorskim rozwiązaniom rozwijać polską gospodarkę.

Cykl spotkań, wykładów i dyskusji dotyczących szeroko rozumianych innowacji organizuje PPNT oraz Zakłady Azotowe „Puławy”. – Ich głównym założeniem jest popularyzacja współpracy i przepływu wiedzy pomiędzy światem nauki i biznesu, wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań w prowadzeniu działalności gospodarczej oraz organizacja warsztatów dla osób planujących jej rozpoczęcie – mówi Piotr Górecki z puławskiego technoparku, który podkreśla, że ważne jest transferowanie wyników badań naukowych do sfery biznesu oraz popularyzacja osiągnięć technologicznych.

Jak to zrobić? – Poprzez nawiązanie sieci powiązań, wymianę doświadczeń, uczenie się procedur, które pozwalają na wdrażanie tego, co zostanie wymyślone na uczelniach, czy w instytutach badawczych i wprowadzenie tego na rynek – tłumaczy Tomasz Szymajda, prezes PPNT. – Dlatego kładziemy nacisk, żeby podczas Dni Innowacji zgromadzić w jednym miejscu jak najwięcej podmiotów z różnych dzień, takich jak biznes, nauka, organizacja pozarządowe, czy firmy nowych technologii. Naszą rolą jest to, żeby integrować te środowiska i zachęcać do szerszego finansowania badań i rozwoju – dodaje.

Autor Radosław Szczęch dziennik wschodni

Wśród gości tegorocznych DI znalazł się m.in. Mariusz Bartosewicz z gabinetu wiceministra Jerzego Kwiecińskiego w resorcie rozwoju. Opowiedział m.in. o założeniach nowych ustaw w ramach tzw. konstytucji dla biznesu. – One, najkrócej mówiąc, mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej, szczególnie dla mikro i małych firm. Z jednej strony poprzez nowe sposoby współpracy administracji z biznesem, a z drugiej poprzez ułatwienia o charakterze finansowym – mówi urzędnik, wymieniając m.in. dobrowolne zwolnienie z opłacania składek na ZUS przez pierwszych 6 miesięcy. Tego typu rozwiązania mają zostać wprowadzone wiosną przyszłego roku.

Wśród poruszonych tematów znalazło się także kształcenie na potrzeby gospodarki (o czym rozmawiali przedstawiciele puławskich firm, instytutów badawczych, naukowcy z lubelskich uczelni oraz rządu), czy relacji pomiędzy biznesem, samorządem, nauką i organizacjami pozarządowymi. W tej drugiej dyskusji udział wzięli m.in. prezes ZA Jacek Janiszek, Renata Szczypa ze Stowarzyszenia „Rodzina”, czy wiceprezydent Puław Taduesz Kocoń.

Na środę zaplanowano natomiast rozmowy m.in. o wolontariacie pracowniczym na przykładzie ZA, zachęcaniu pracowników do aktywnego trybu życia, a także o nowych technologiach w IT, robotyce i edukacji.

http://www.dziennikwschodni.pl/pulawy/pulawy-jak-dzieki-innowacjom-rozwijac-polska-gospodarke,n,1000210211.html
Autor: Radosław Szczęch

Załaduj więcej artykułów
Załaduj więcej z AdminTargi
Załaduj więcej w Gospodarka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Sprawdź również

Pierwszy na Świecie projekt wspólnej stacji radiowej dla Irlandii i Anglii – RADIO NEW POLAND

Tym razem przybliżamy medialny polski projekt wspólnej stacji radiowej dla polaków mieszka…