Prawie „pękło” 5 proc. we wzroście gospodarczym Polski. W trzecim kwartale wzrost PKB wyniósł dokładnie 4,9 proc., a wg metodologii porównywalnej międzynarodowo – aż 5,2 proc. Tak wynika z ostatnich danych GUS.

Wiele wskazuje, że w roku 2018 możliwe jest utrzymanie wzrostu powyżej 4 proc. Wskazuje na to wysokie momentu produkcji (wysokie zmiany PKB z kwartału na kwartał, w których jest znacząca inercja) oraz doskonała sytuacja w strefie euro, a szczególnie w Niemczech. Jeżeli Niemcy utrzymają obecne tempo wzrostu w pobliżu 3 proc., to Polska, utrzymująca zwykle „premię” we wzroście wobec Niemiec w wysokości ok. 1,5 pkt proc., może rozwijać się w tempie przekraczającym 4 proc.

 

fot. Spotdata

 

Jedynym właściwie słabym punktem gospodarki w tym momencie są inwestycje. W trzecim kwartale wzrosły one zaledwie o 3,3 proc. rok do roku, co oznacza, że ich poziom jest wciąż niższy niż pod koniec 2014 r. Ich wzrost w trzecim kwartale to zasługa niemal wyłącznie wydatków samorządów, nakłady inwestycyjne firm stoją w miejscu. Jeżeli za słabością inwestycji stoi niepewność regulacyjna (wiele zmian ustawowych), to w ciągu kilku kwartałów, kiedy wygaśnie już silny impuls konsumpcyjny, może to doprowadzić do wyraźnego spowolnienia gospodarki.

źródło: http://spotdata.pl / GUS

Załaduj więcej artykułów
Załaduj więcej z AdminTargi
Załaduj więcej w Gospodarka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Sprawdź również

Pierwszy na Świecie projekt wspólnej stacji radiowej dla Irlandii i Anglii – RADIO NEW POLAND

Tym razem przybliżamy medialny polski projekt wspólnej stacji radiowej dla polaków mieszka…